Üye Girişi

Üye Girişi

YİNE ZAM... YİNE ZAM... Bunlar bu zam işini

Yazan  Ozan Arif
YİNE ZAM... YİNE ZAM... Bunlar bu zam işini otomatiğe bağlamışlar anlaşılan... Anlaşılan dememin sebebi bıktım artık! Bunlar zam yapmaktan bıkmadı, Ama inanın ben zam destanı yazmaktan bıktım. Bıkmasam bile bunların zamlarına destan yetiştirmem mümkün değil. En son zam destanımı " Zam... Zam... Zam!.." ismi altında 26 Ekim 2017'de yazmışım... Ve bu sayfada da yayınlamışım. O günden bu güne yapılan zamların sayısını unuttum. Her zamda bir destan yazmaya kalksam "yandı gülüm keten helva..." Aha bak bu hafta yine doğalgaza, elektriğe zam var... Benzine, mazota zaten her dakika her, an zama alıştık... Yani diyeceğim onlarda yeni yeni zam çok... Ama dediğim gibi bende yeni destan yok. Eee... Ne yapalım artık aşağıda ki en son yazdığım zam destanıyla idare edin. En azından hatırlamış olun. Zamsız günlerde buluşmak üzere, Selam ve muhabbetle... O.Arif ------------------------------ ZAM... ZAM... ZAM!.. Her gün zam, her gün zam, yeter be yeter!.. Adamı günaha sokarsınız siz! Zamların yüzünden hal beter beter, Yakındır bu halkı yıkarsınız siz!.. Fukaranın ekmek, ununa zam var, Kıçına giydiği donuna zam var, Muhakkak her ayın sonuna zam var, Her yerden zam olur akarsınız siz!.. Bu zamlarla, bu iş ne kadar yürür? Çiftçinin ektiği tarlada erir!.. Yatlara mazotu ucuza verir, Köylülere zamlı çakarsınız siz!.. Memura verilen mangıra bakın, Bir de şu zam denen andıra bakın! Dalga geçin dalga, gırgıra bakın... Yarın karşımıza çıkarsınız siz!.. Çıkarsınız çünkü utanma yok ki... Yalan ve riyanız o kadar çok ki, Üstelik karnınız öyle bir tok ki, Aç olana bön bön bakarsınız siz!..
 Yalanı yedirir, riya içtirir, Büyüleyip kendisinden geçtirir, Bu millete kendinizi seçtirir, Sonra çırasını yakarsınız siz!..
 Tayyareler, gemicikler, saraylar, Babadan mı kaldı bu “löküs” baylar? Kendi lüksünüzü mecliste oylar, Zam yapıp bu halka kakarsınız siz!..
 Kendiniz harcayıp, halktan kısarak, Yiyip, içip üstümüze kusarak, Sıkışır sıkışmaz zammı basarak, Halkın ciğerini sökersiniz siz!..
 Zamlar ile ciğerini dağlayıp, Makarna, un, gözlerini bağlayıp, Seçimlerde bu milleti yağlayıp, Seçim geçer geçmez bıkarsınız siz!..
 Şekere zam yapıp, tuza zam yapıp, Benzine, mazota gaza zam yapıp, Sıkıştıkça gelip bize zam yapıp, Halkın ümüğünü sıkarsınız siz!..
 Kış geldi aha kış, ısınması zor, Rekor kırar artık doğal gaz rekor!.. Millet tezek yaksa, ona da zam kor, Gelip kafasına çökersiniz siz…
 Bütün herkes tezek yakarsa hele, Boka bile zammı alarak ele, İneğin, öküzün, dananın bile, Kıçına sayacı takarsınız siz!.. Bu Arif ne dese size hiç uymaz! Çünkü siz gerçeği gerçekten saymaz, Hatta bir muhalif ses duyar duymaz, Götürüp hapise tıkarsınız siz!..
 Ozan Arif 26 Ekim 2017 Samsun

Arif'çe

  • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
    Yazan
    Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
    Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de