Üye Girişi

Üye Girişi

KUTLU DAVANIN BÜYÜK LOKOMOTİFİ

Yazan  Ahmet Aytac

OZAN ARİF

Yaşım 16 lise çağındayım, dönemin anarşisi yüzünden Lise’ye gidemiyorum. İzmir de ilk defa büyük bir kalabalık vardı. İzmir Kapalı spor salonunda.

Başbuğumuz şeref misafirimizdi. İzmir den faaliyetlerimize devamlı katılan Kemal Mısırlı ağabeyimizi Rahmet ile anarken, ilk defa davamızın ozanı da şeref vermişti.

Kasetlerinden ve kaset üstündeki resimlerinden tanıdığımız Türk kıyafetiyle elinde sazı sahneye çıkmıştı. Çok şarkı türkü konserlerine giderdik, ama bu başkaydı.

Ozan aldı sazı eline Ozanca selam verdi.

İzmir diğer Anadolu şehirlerine benzemediğinden ilk defa gür davudi bir ses ile buluştu.

Ozan Arif sırasıyla şiirlerini, destanlarını söylerken sosyete izmir dedikleri, Yunan’ın denize döküldüğü yerde yavaş yavaş sesler yükselmeye başladı ve o sesler Ozan’ın Milli duyguları coşturan destanlarıyla haykırışa döndü.

İşte o zaman tanıdım 12 Eylül öncesi Ülkücüsü olarak Ozan Arif’i.
Bir yıl sonra Ankara’dayım ve yine büyük bir coşkuyla Kapalı spor salonunda 2.ci Büyük Gençlik Kurultayı oldu ve Sarkı ve Türküleriyle sanatçılarımızdan sonra bir yıl öncesinde İzmir de gördüğümüz, yakınına gelip konuşamadığımız Ozan Arif sahnedeydi.
Bir izmir’i düşündüm bir Ankara’yı.

Ozan sahneye çıkınca yer yerinden oynuyordu sanki.
Kutlu davanın lokomotifi olduğunu o zaman anladım ve gurur duydum.

Yine Ozan ile yakından tanışamadım.
Bizler zindanda Ozanımız ve gönüldaşlarımız Sürgündeydi.
Zindanda iken yüreklerimizi hoplatan bir haber ile yüreklerimize su serpildi. Dünya şampiyonu Naim Süleymanoğlu Komünist esaretinden Avustralya da bir avuç idealist tarafından kurtarılıyor. Organizenin başında isimsiz kahraman olan Ozanımızın olduğunu öğreniyoruz.

Büyük davanın lokomotifi olmanın yanında, aksiyon adamı olduğunu görüyoruz Ozanımızın. Sürgünlük zindandan sonra bana da nasip oldu ve Ozan’ımızı kaçak olarak geldiğim Belçika’da Genk şehrinde Başbuğumuzun teşrif ettiği kongrede dinledim.

Zamanla karşılıklı sohbetlerimiz oldu ve kutlu davanın lokomotifi büyük Ozanımız ile artık konuşabiliyor ve problemlerimizi karşılıklı tartışabiliyorduk.

Bizler zindanda iken bir haber geldi.
Avrupa da Türk Federasyon yöneticileri ayrıldı, Federasyon ve dernekler dağıldı diye. Ben üzülmüyordum, Çünkü kutlu davanın büyük lokomotiflerinden birisi oradaydı.

Duydum ki, Hala Anadolu kıyafetiyle sahneye çıkıyor ve darmadağın olan teşkilatları, gönüldaşları tekrardan topluyor, bir araya getiriyor.
İşte Son yazmış olduğum eserim Yitik Bozkurtlar ın ilham kaynaklarından birisiydi Ozan Arif.

AHDE VEFASIZLIK İMANSIZLIKTIR işte Başbuğ Hakk’ın rahmetine kavuştuktan sonra birileri geçmişte kutlu davaya emeği geçenleri tasfiye etmeye başladı.

Avrupa’da başta Ozanımız Essen deydim, o gün beni pek tanıyan yoktu ve şahit oldum. Dün Ozanın kucağında resim çektirenler bu gün büyümüşler ve Ozana karşı kemşiriyorlardı. Sustum.. yutkundum, boğazımdaki düğümü hala çözmüş değilim.

Çeşitli iftira ve yakıştırmalar yapan, Ülkü yü Türkü zannedenlerin çukurluğu ve Kutlu davanın büyük lokomotifi Ozanımız.

Ozanımız ve bizler, işte Vatan Ateşi sönmesin diye yine can dostlarıyla durmadan Anadolu kıyafetiyle Ozanımız yine Avrupa da yüreklerde, gönüllerde.

Yine coşturuyor, yine söylüyor yine haykırıyor.
Üç nesile davayı anlatan, sevdiren coşturan Ozanımız’a daha nice 65 yaşlarını kutlamasını sağlıklı olarak lokomotifliğini devam ettirmesini diliyorum.

Selam olsun kutlu davanın yiğit Ozanına.

Ahmet Aytac
19 Ocak 2014


(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)

Arif'çe

  • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
    Yazan
    Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
    Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de