Üye Girişi

Üye Girişi

Ramazan Ayınız Mûbarek Olsun

Yazan  Facebook Ozan Arif Hayranları

Cenabı Allah’a sonsuz hamd ve senalar olsun ki Mübarek Ramazan ayını idrak edeceğiz bu akşam ilk teravih namazımızı kılacak aynı gece sahura kalkacak salı gününden itibaren de inşallah oruçlarımızı tutacağız Ramazan ayların sultanının adı bin ay’dan daha hayırlı olan Kadir Gecesini içinde bulunduran mübarek bir aydır Peygamberimiz bu ay için Ümmet-i Muhammed’in ayı buyurmuştur.

Ramazan ayı evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu günahlardan azat olma ayıdır. Müslümanların hasat mevsimi, Cenab-ı Allah’a kullukta sebat edenlerin mükâfatını alacağı bir aydır. Yüce Allah’ın tarifi ile“İnsanlara doğru yolu gösteren, hak ile batılın arasını ayıran, hidayet kaynağı Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu aydır’’.

Kendisine erişip şartları haiz olanlara oruç tutmanın farz olduğu mübarek bir aydır. Ramazan ilahi isimlerden bir isim olarak oruç ayı, ilahi bir aydır. Kısaca ramazan; temizlik, yanmak ve keskinlik manalarına gelir.Bu manalardan maksat da günahların yanması ve ramazanın bizi Allah’a yaklaştırmasıdır. Ramazan ayının birinci özelliği, Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır.

Bunda üç mana vardır Kur’an, ramazan ayının kadir gecesi denilen mübarek bir gecesinde dünya semasına, Beyt-i Mamura bir defada bir bütün olarak indirilmiş daha sonra yirmi üç senede parça parça yeryüzüne indirilmiştir Kur’an bu ayda indirilmeye başlandı demektir. Hira Mağarası’nda “Yaratan Rabbinin adıyla oku”(2). Mealindeki ilk ayetin Peygamberimize inişi ramazan-ı şerifin kadir gecesindedir. Kur’an bu ayda inmiştir ve bu aya şeref vermiştir.

Kur’an’da ramazandan başka Allah tarafından övülmüş bir ay yoktur.

Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimiz de bu ayın hususiyetlerini şu şekilde anlatmaktadır: Ümmetime ramazan ayında beş şey verilmiştir ki, bunlar benden önceki hiçbir peygambere verilmemiştir.

 1. Ramazan ayının ilk gecesi olunca Allah (c.c.) ümmetine (rahmet nazarıyla) bakar. Allah, bir kimseye rahmet nazarıyla bakarsa O’na ebedi olarak azap etmez.
 2. Ramazan akşamlarında oruçluların ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.
 3. Melekler her gün ve gece onlara istiğfar ederler, bağışlanmalarını dilerler.
 4. Allah (c.c.) cennetine emredip; “Kullarım için hazırlanıp süslen, onların dünya meşakkatlerinden kurtulup benim yurduma ve ihsanıma istirahat için gelmeleri yaklaştı.”
 5. Ramazanın son gecesi olunca, Allah hepsini bağışlar. Nitekim bir işte çalışan işçiler, çalışıp işlerini bitirince kendilerine ücretleri tam olarak ödenir, Buyurdu.

Bu vesileyle birlikte ramazan ayının milletimize, ülkemize ve bütün insanlık âlemine hayır, huzur ve barış, ölmüşlerimize rahmet ve mağfiret getirmesini, bizleri manevi yönden yüceltmesini, birbirimize karşı olan sevgimizi artırmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, Ramazanı şerifinizi tebrik ediyoruz.

Sayfa Yönetimi

(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)

Arif'çe

 • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
  Yazan
  Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
  Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de