Üye Girişi

Üye Girişi

Ülkücülerin mücadelesi beyaz perdede

05 Nis 2012

ozan-arif.wsUzun süredir çekimleri devam eden ve merekla beklenen “Ülkücüler” belgeseli bugün sinemalarda izleyiciyle buluşuyor. Belgeselin Ankara’da gerçekleştirilen galası Türkiye’nin dört yanından ülkücüleri bir araya getirdi.
Haber : Ceyhun BOZKURT-Fatih ERBOZ

Gösterime bugün girecek “Ülkücüler” belgeselinin Ankara Galası Prestij Ankara Vega Sineması’nda yapıldı. Galaya, Türkiye’nin dört bir yanından genç-yaşlı çok sayıda Ülkücü akın etti. Galaya katılanlar, marşlar söyleyerek geçmişi yad ederken, filmin gösterimi sırasında davetliler özellikle idam sahnelerinde gözyaşlarına hakim olamadılar. Belgeselde, dönemin gerçek görüntüleri de kullanıldı. Özellikle film gösteriminde, Başbuğ Alparslan Türkeş’in “Ülkücü kuruluşlar ve MHP” davası iddianamesini, hakimlerin karşısında masaya fırlattığı görüntü sırasında salondan büyük alkış koptu. Ülkücüler belgeselinin yapımcılarından Arif İlke de, “Türk Milleti tarih yapar ama o yaptığımız tarihi yazmayız. Bunu değiştirmeye yönelik bir adım atmak istedik” dedi. Galaya katılan isimlerden bazılarının “Ülkücüler” belgeseliyle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

OZAN ARİF:
Önemli olan Ülkücü hareketin en susuz olduğu sahada bir adım atılmış olmasıdır. Bu önemli bir hizmettir, emeği geçenleri kutluyorum. Bu sahada boşluğu çok fazla hissedilen bir durumdu. Neticede senaryolu film üzerinde çalışılmadı. Belli bir dönemi yaşamış olan insanların ağzıyla bu hareketin tekrar değerlendirilmesi diye düşünüyorum.

YUSUF HALAÇOĞLU
MHP Kayseri Milletvekili:
Belgesel niteliğinde bir film hazırlanması çok önemli. Çünkü bazı bilgiler gittikçe zaman aşımına uğruyor. Eksikler olabilir, bazı konularda değişik anlayışlar olabilir ama bir başlangıç olması açısından son derece önemli.

MUSTAFA DESTİCİ
BBP Genel Başkanı:
Ülkücüler çok ağır bedeller ödedi. Ülkücülerin hayatının Türkiye’de tüm çıplaklığıyla, gerçekleriyle bu millete anlatılması lazım. Bu film bu açıdan bakıldığında önemli bir çalışmadır.

BERTAN AVCI
27 Mart 1982’de Mamak Cezaevi’nde idam edilen Fikri Arıkan’ı oynayan oyuncu:
Bu filmde bu büyük ülkü devlerini izlediğimizde, bu insanların inanmışlığına şahitlik ettik. O anları, tekrar tekrar yaşamış olduk.


Kaynak sayfaya pdf olarak bak

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2024 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
    Yazan
    Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
    Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de