Üye Girişi

Üye Girişi

12 Eylül'ün gerçek mağdurları ne diyor?

03 Ağu 2010

ozan-arif.wsİnanan, millî ve manevî değerlerine sahip çıkan, memleketin, milletin bekasını düşünen insanları ezen 12 Eylül askeri darbesinde 190 seneyle yargılanan Ozan Arif...

GAZETE5/ Selda Öztürk KAY-Ülkücü hareketin Ozan Arif’i de 12 Eylül’ün açtığı derin yaraları dün gibi hatırlayanlardan biri… İnanan, millî ve manevî değerlerine sahip çıkan, memleketin, milletin bekasını düşünen insanları ezen 12 Eylül askeri darbesinde 190 seneyle yargılanan Ozan Arif, en sonunda ‘ya zindana, ya gurbete’ ikilemiyle karşılaştığında Almanya’ya gitme kararı aldı. 24 Eylül 1980 tarihinde bir yolunu bulup evini, ailesini ve çocuklarını geride bırakan Ozan Arif, 11 yıllık sürgün hayatının ardından çok sevdiği vatanına döndü. Hakkında açılan davaların tümünden beraat etti. 

BENİM “HAYIR”IM MHP’NİNKİNDEN DE CHP’NİNKİNDEN DE FARKLI

12 Eylül’ü ve 12 Eylül’ün sorumlularını yerden yere vuran lirik anlatımlarıyla tanınan Ozan Arif de Anayasa değişikliği referandumuna “Hayır” diyenlerden… Ünlü ozan, bu kararının gerekçesini Gazete5’e şu sözlerle dile getirdi:

“Benim için bugünkü mevcut iktidarın samimiliği tümüyle şüphe götürmektedir. Bugün, ‘Türklük önemli değil’ diyen bir güruhun yaptığı hiçbir şeyin samimiyetine inanmadığım gibi, buna da hayır diyeceğim ve referandumda oyumu bu yönde kullanacağım. Ama benim ‘hayır’ımın, ne MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘hayır’ıyla ne de CHP’li Kılıçdaroğlu’nun ‘hayır’ıyla alakası var!”

Kenan Evren’in Türkiye Cumhuriyeti’ne bıraktığı 1982 Anayasası’nın taslağını eleştirdiği için 3 sene 7 ay ceza istemiyle yargılandığını belirten Ozan Arif, “Ben o zaman bu anayasaya da karşıydım. Şimdi bu değişiklik teklifine de aynı şekilde karşıyım. Bugün ikisini aynı anda oylamaya sunsunlar, ikisine de hayır derim” diye konuştu.

EVET DİYENLER DIŞLANMANIN İNTİKAMINI ALMASINLAR

Anayasa referandumunda “Evet” diyen ülkücülerin şuurlarından ve ülkücülüklerinden zerre şüphe duymadığını söyleyen Ozan Arif şöyle devam etti:

“Ama ‘evet’ deyişleri, hareketten dışlanmış olmalarının intikamı nedeniyledir… O sebeple üzülüyorum. Hırsla kalkan zararla oturur diye bir laf var. İyi düşünmek lazım. Habur gibi bir manzarayı bize yaşatan, bizlere ‘Bunlar ırkçı’ diyenler, bugün kalkıp Türk İslam ülküsü uğruna şehit olmuş Mustafa Pehlivanoğlu’nu siyaset sofrasında meze yapmaya çalışıyorlar. İşte sadece bu sebepten bile bu referandumda ‘evet’ denilemeyeceğini düşünüyorum. Bu sebepten yersiz olduğuna inanıyorum.”

12 EYLÜL’Ü ŞİİRİNDE YAZMIŞTI

Ülkücü hareketin ozanlarından Ozan Arif, 12 Eylül çilesini lirik ifadelerle şu dizelerde anlatıyordu:

Ve o fil sandığım pire eylülü,

Deva sandığım yara eylülü,

Bizi hançerleyen kara eylülü,

Unutamam, unutamam unutmam.

O eylülün getirdiği kafayı,

İmanı küfürle tartan kefeyi,

Kanımla sürülen zevki sefayı,

Unutamam, unutamam unutmam.

Ondokuz ağustos sene seksen bir,

Tarihlere nasıl geçer kim bilir?

Bana göre leke, bana göre kir,

Unutamam, unutamam unutmam.

Kurt peşinde köpek olan savcıyı,

Hâkim dedikleri zalim avcıyı,

Bize verdikleri zulmü acıyı,

Unutamam, unutamam unutmam.

Mamak'taki C5 deki halleri,

Adaletsiz kalem kıran elleri,

O ellerin soldurduğu gülleri,

Unutamam, Unutamam unutmam.

Zindanlar, hücreler, gizli bölümler,

Gizli bölümlerde gizli ölümler,

İşkenceler, hakaretler zulümler,

Unutamam, unutamam unutmam.

Gözlerimin ışığına bir bakın,

Doğrultun namluyu bir kurşun sıkın,

Ama bana unut demeyin sakın,

Unutamam, unutamam unutmam.

 

 


Kaynak sayfaya pdf olarak bak

 

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
    Yazan
    Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
    Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de