Üye Girişi

Üye Girişi

Erciyes'e İzin Engeli

19 Tem 2008

ozan-arif.ws

MHP Genel Merkezi’nin son verme kararının ardından harekete geçen komitenin kurultayı toplama gayretlerine Valilikten izin çıkmadı.

Kayseri Valiliği, Kurultay Tertip Komitesi’nin 1-3 Ağustos 2008 tarihleri arasında Tekir Yaylası’nda yapacağı etkinliğe izin vermedi. Vali Yardımcısı Ali Mantı imzasıyla Tertip Komitesi Başkanlığı’na gönderilen cevabi yazıda kurultay için izin verilmemesine “emniyet tedbirlerinin alınması için zaman darlığı” gerekçe gösterildi.

‘Ben orada olacağım’
Ozan Arif, bu yıl kurultay yapılmasa da Tekir Yaylası’na çıkıp Türkeş’in hatırasını yaşatacağını söyledi.

TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN ERCİYES’TEKİ BÜYÜK BULUŞMASI SENEYE KALDI

Bu kez de resmi engel
MHP Genel Merkezi’nin son verme kararının ardından Erciyes Zafer Kurultayı’nı yapmak için harekete geçen Tertip Komitesi’ne valilikten izin çıkmadı. Kayseri Valiliği “emniyet tedbirlerinin alınması için zaman darlığını” gerekçe gösterdi.

MHP Genel Merkezi’nin milliyetçi camiada büyük tepkiyle karşılanan Erciyes Kurultayı’na son verme kararının ardından kurultayı düzenlemek için harekete geçen komitenin çabaları Valilik engeline takıldı. Kayseri Valiliği, Tertip Komitesi’nin 1-3 Ağustos 2008 tarihleri arasında Tekir Yaylası’nda yapacağı kurultaya izin vermedi. Vali Yardımcısı Ali Mantı imzasıyla Tertip Komitesi Başkanlığı’na gönderilen cevabi yazıda kurultay için izin verilmemesine “emniyet tedbirlerinin alınması için zaman darlığı” gerekçe gösterildi.
MHP Kayseri İl Başkanlığı’nın daha önce verdiği bir dilekçe ile “Yapılan 18 adet Zafer Kurultayı’ndan sonra Erciyes Dağı Tekir Yaylası Zafer Kurultayları’nın amacına ulaşmış olması nedeniyle” bundan sonra yapılmayacağını beyan ettiği vurgulanan Valilik yazısında şöyle denildi:
Tertip Komitesi Başkanlığı’na
İLGİ: a) Tertip Komitesi Başkanlığı’nın 14 Temmuz 2008 sayılı dilekçesi.
b) Kayseri Valiliği’nin 01.07.2008 tarih ve 11558 sayılı yazısı.
c) Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri il Başkanlığı’nın 01.07.2008 tarihli dilekçesi
1. İlgi (a) sayılı yızı ile kurultay yapılması ile ilgili dilekçeniz ilgi (b) Valilik havalesi ile alınmıştır.
2. Bundan önce Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanlığı’nın müracaatları ile yapılan (18) adet Zafer Kurultayı’ndan sonra Erciyes Dağı Tekir yaylası Zafer Kurultayları’nın amacına ulaşması nedeni ile Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanlığınca ilgi (c) sayılı dilekçesi ile bundan sonra yapılmayacağı Valilik Makamına bildirilmiştir.
3. Zafer Kurultayı çalışmalarına, gerekli emniyet tedbirlerinin alınması, personel ve araç takviyesinin yapılabilmesi için Nisan-Mayıs aylarında başlanmaktadır. Tertip Komiteniz tarafından ise 14 Temmuz 2008 tarihinde müracaat edilmiştir. Bu süre gerekli planlamanın yapılması açısından çok kısadır.
4. Yapılacak toplantıya katılacak kişi ve araç sayısı gözönüne alındığında, toplantı ve gösteri yürüyüşü veya açık hava toplantısının yapılmasında emniyet tedbirleri ve trafik hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli planlama ve kuvvet toplanması, personel ve lojistik yönleriyle mümkün görülmediğinden, böyle bir toplantının yapılmasının emniyet ve asayiş yönünden uygun olmadığı değerlendirilmektedir.
5. 01-03 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapılacağını belirtmiş olduğunuz kurultayın süresinin (3) gün olması nedeniyle 2911 sayılı toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa aykırılık teşkil etmektedir.
Rica ederim
(imza) Ali Mantı
Vali a.
Vali Yardımcısı

Başbuğ’un emanetine sahip çıkacağız

MHP Genel Merkez yönetiminin kararıyla Erciyes Zafer Kurultaylarının tarihe gömülmesine gönlü razı olmayan ülkücülerin girişimiyle oluşturulan Tertip Komitesi, tüm hazırlıklarını tamamladıktan sonra Valiliğe izin müracaatı yaptı. Ancak Valilik ” zaman darlığı “ gerekçesiyle kurultaya izin vermedi. İzin taleplerine gelen olumsuz cevap ile büyük bir hayal
kırıklığına uğrayan Tertip Komitesi Kayseri’de düzenlediği bir toplantıyla üzüntülerini dile getirirken, önümüzdeki yıl Erciyes Zafer Kurultayı’nı daha ihtişamlı bir şekilde gerçekleştirme sözü verdi. Tertip Komitesi, girişimleri sırasında Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından kendilerine destek olan ülkücü kişi ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Seneye mutlaka
Valiliğin kararı, bir süreden beri yoğun bir gayretle kurultayı toplama çabası içinde olan Tertip Komitesi’ni şoka uğrattı. Kayseri’de düzenlediği bir basın toplantısıyla durumu kamuoyuna duyuran Komite, bu yıl izin verilmeyen kurultayı seneye mutlaka toplama kararında olduklarını açıkladı. Komite adına açıklama yapan Başkan Mehmet Okandan şunları söyledi:
“Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’in 18 yıl önce başlattığı ve ilelebet sürmesini vasiyet ettiği Erciyes Zafer Kurultayı 1-3 Ağustos 2008 tarihleri arasında Erciyes Tekir yaylasında yapılacaktı.
Erciyes Zafer Kurultayı Türk Milletinin meselelerinin görüşüldüğü, bütün Türk Dünyasının birleştiği, Türk Milletinin yüz akı olan bir buluşma idi. Dünyanın dört bir tarafından kurultaya gelen her ülkücü burada Türk dünyasının ve Turan’ın büyük lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in manevi varlığı ile buluşmaktaydı. Erciyes Zafer Kurultayı ile bir araya gelen Türk Milliyetçileri buradan ayrılırken Türk Milliyetçiliğini iktidar yapma şevk ve heyecanını tazeliyorlardı.

Anlaşılmaz karar
Ancak Ülkücü Hareket’in ” anlamakta zorluk “ çektiği bir gerekçeyle bu muhteşem buluşma Milliyetçi Hareket Partisi İl ve Genel Merkez yöneticilerinin almış olduğu bir kararla iptal edilmiştir. ” Bir daha yapılmamak üzere “ iptal edilen Zafer Kurultay’ı Türk Milliyetçileri için çok büyük önem taşımakta idi.
1990 yılından beri Türk Milliyetçilerinin hasret giderdiği, teşkilatların iletişim kurduğu, ülkücülerin buluştuğu Erciyes Zafer Kurultayı devam etmeli düşüncesi bütün ülkücülerin, bütün Türk milliyetçilerinin ortak görüşü idi.
Bu Kurultay Türk Milletinin coşkusu idi. Bu Kurultay düşmanlarımızın korkusu idi. Bu Kurultay 450 Milyonluk Türk Dünyasının büyük hayalinin özü idi.
Bu Kurultay kimleri huzursuz etmiyordu ki? Bu coğrafya üzerinde hesabı olan şer odaklarını mı? Onların yerli uşaklarını mı? Kısacası ne kadar Türk düşmanı varsa bu Kurultay’dan rahatsız oluyordu. İşte bu sebeplerden dolayı Erciyes Zafer Kurultaşı devam etmeli diyordu yüzbinlerce ülkücü:

Gönül razı olmadı
Türkiye’nin ve Dünyanın dört bir yanındaki ülkücüler Erciyes Zafer Kurultayı’nın yapılmasını istemekteydi.
Bir çok basın yayın organında ve internet sitesinde Türk Milliyetçileri kurultay yapılmasa dahi Erciyes’e geleceklerini ifade etmişlerdir. Bizim de Kayserili ülkücüler olarak bu ülküdaşlarımızın Erciyes’e gelip hüzünle gitmelerine gönlümüz razı olmadı ve olamazdı da. Bu insanları karşılamak ve organize bir şekilde Erciyes’e gitmelerini temin etmek maksadıyla bir Tertip Komitesi oluşturup Erciyes Zafer Kurultayını düzenlemeye karar vermiştik.
Kurultay birlik olmaktır, biraraya gelmektir. Bu sebeple bu kurultay hiç kimsenin yanında, karşısında, yakınında veya uzağında olmayacaktır.
Her ne kadar Tertip Komitesi olarak sorumluluğu biz üstlensek de bu Kurultay Kayserili Ülkücülerin organizasyonu idi.
Bir yıldır uzak kaldıkları ülküdaşlarıyla kucaklaşacaktı ülkücüler. Bizler Erciyes Zafer Kurultayı Tertip Heyeti olarak, dünyanın ve Türkiye’nin her köşesinden gelecek Türk Milliyetçilerini misafir edecek olmanın heyecanıyla dilekçemizi ilgili makama vermiştik.
Valilik makamı ’bazı’gerekçelerle Zafer Kurultayının yapılmasına izin vermemiştir. Durumu ülküdaşlarımıza bildirir, karara saygılı olacağımızı kamu oyuna duyururuz. Ancak, değerli ülküdaşlarımız şundan emin olsun ki, Başbuğ Alparslan Türkeş’in derin izler bıraktığı, maneviyatının eksik olmadığı Erciyes Tekir yaylasındaki buluşmamız bu sene olmazsa gelecek sene mutlaka gerçekleşecektir.

Başbuğ’un emaneti
Buradan bütün Türk Milliyetçilerine sesleniyor ve diyoruz ki: Erciyes Zafer Kurultayı Tanrı dağlarında ve Altaylarda toplanacak kurultayların müjdecisidir. Erciyes Zafer Kurultayı Başbuğun emanetidir. Bu emanete sahip çıkacağız!
Erciyes Zafer Kurultayı birliğimizin göstergesidir. Bu birliği dost düşman herkese göstereceğiz!Türk Milliyetçilerini gelecek yıllarda yapılacak olan Erciyes Zafer Kurultaylarına şimdiden davet ediyoruz.”

MHP’den müdahale iddiası
Tertip Komitesi’nin bir süredir sürdürdüğü girişimlerle kurultayı toplayacağı konusunda ümitlenen milliyetçi camia ortaya çıkan durum sonrasında büyük hayal kırıklığına uğradı. Valilik kararının, Erciyes Kurultayını bitirme kararı alan MHP Genel Merkezi’nin ekmeğine yağ sürdüğünü düşünen milliyetçiler, Türkeş’in emanetlerinin birer birer ortadan kaldırılmasının kendilerini çok üzdüğünü vurguladı. Bu arada, Tertip Komitesi’ne izin verilmemesi konusunda MHP Genel Merkezi’nin İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduğu iddiaları tansiyonu yükseltti. İddialara göre, MHP Erciyes Kurultayı’na son verme kararını açıkladıktan sonra büyük tepki göstererek, Kurultayı yaşatmak adına harekete geçenleri engellemek için AKP iktidarı ile işbirliğine girişti. Kayseri’deki ülkücülerin öncülüğünde kurultayı gerçekleştirmek için kurulan Tertip Komitesi’nin tahminlerin üzerinde destek bularak organizasyonu başarıyla yapma noktasına gelmesi MHP Genel Merkez yönetimini telaşlandırdı. Bunun üzerine 1 Temmuz 2008 tarihinde Genel Merkez’in talimatı doğrultusunda Kayseri Valiliği’ne bir dilekçe veren MHP Kayseri İl Başkanlığı, “Yapılan (18) adet Zafer Kurultayı’ndan sonra Erciyes Dağı Tekir yaylası Zafer Kurultayları’nın amacına ulaşması nedeni ile Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanlığınca bundan sonra yapılmayacağını “ bildirdi. Dilekçenin verilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı ile temasa geçen MHP Genel Merkezi, Kayseri’deki Tertip Komitesi’nin etkinliğine izin verilmemesi yönünde girişimde bulundu. Sonuçta valilik ” emniyet tedbiri almak için zaman darlığı “ gerekçesiyle izin vermeyip Kurultay’ın önünü kesti. Bu arada, AKP’nin de son zamanlarda kendisiyle uyum içinde olan MHP’ye, yapılmasını istemediği böyle bir organizasyona izin verilmemesini sağlayarak dolaylı destek verdiği söylentileri öfkeyi artırdı.

Ozan Arif: Ben orada olacağım

Tertip Komitesi’nin kendisiyle temasa geçmesinden sonra hazırlıklara başlayıp sanatçı arkadaşları İsmail Türüt ve Esat Kabaklı ile Erciyes Tekir Yaylası’nda ülküdaşlarıyla hasret gidermek için gün sayarken ortaya çıkan valilik kararı Ozan Arif’i derinden yaraladı. Kayseri Valiliği’nin kurultay için izin vermeme kararını öğrendikten sonra, “Çaresizlik içindeyim” diyen Ozan Arif şöyle konuştu:
“Gerçekten çaresizlik içindeyim. Başbuğ Türkeş’in mirasını reddedenlerin ardından onun hatırasını yaşatmak için ülkücü kardeşlerimiz tarafından oluşturulan Tertip Komitesi’nin davetiyle sevince boğulmuştum. Büyük bir heyecanla Tekir Yaylası’nda Ülküdaşlarımla kucaklaşmak için gün sayarken karşıma devlet çıktı. Ne diyeyim, Allah bu geleneği ortadan kaldırmak isteyenlerin gözünü kör etsin. Tertip Komitesi’ndeki fedakar arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Benimle birlikte buraya gelecek olan arkadaşlarımız İsmail Türüt ve Esat Kabaklı ile tüm sanatçı kardeşlerime, saz arkadaşlarımıza ve Mehter Takımına da fedakârlıkları için teşekkür borçluyuz. Bu sene olmadı ama seneye inşallah muhteşem bir kurultay ile Erciyes’in zirvesinde Türk milliyetçileriyle kucaklaşağız. Ancak ben Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in aziz hatırasını yaşatmak adına kurultay yapılmasa da Erciyes’te olacağım.”

Kurultay geleneği yaşamalı

Erciyes Kurultayı’nın bir tartışma konusu haline getirilmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirten Esat Kabaklı, Valiliğin izin vermemesinden çok Başbuğ’un emanetini ortadan kaldırmaya çalışanların tavrının dikkat çekici olduğunu vurguladı. Bugün Türk milliyetçilerinin siyasi temsilcisi durumunda olanların anlaşılmaz bir anlayış içinde olduklarını söyleyen Esat Kabaklı şöyle konuştu: “Bu makamları işgal edenlerin tavır ve tutumları bellidir. Bütün değerlerimiz teker teker ortadan kaldırılıyor. Ellerindeki değerleri izah edilemez bir anmayışla yok edip harcıyorlar. Erciyes’te ülküdaşlarımızla kucaklaşıp sessiz çoğunluğun sesi olmak istedik. Başbuğumuzun emanetine sahip çıkıp hatırasını ve başlattığı geleneği yaşatmak istedik ama bu yıl olmadı. Kimse endişelenmesin, Seneye düzenlenecek bir organizasyonla ülkücülerin kucaklaşmasına kimse mani olamayacak.


Kaynak sayfaya pdf olarak bak

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2024 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
    Yazan
    Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
    Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de