Üye Girişi

Üye Girişi

İsmail Türüt`ten Söz Yazarı Ozan Arif`e destek

18 Eyl 2007

Karadenizli Şarkıcı İsmail Türüt, son albümündeki `Plan yapmayın plan` şarkısına Youtube`ta uyarlanan kliple ilgili ortaya atılan iddialar üzerine Ozan Arif`in `Bu türküye yükledikleri anlamlarla bizi aforoz etmeye çalışan Ermeni diasporası ile karşı karşıya kaldık` açıklamasına altını çizerek katıldığını belirtti.

Karadenizli şarkıcı İsmail Türüt`ün, Hrant Dink suikastına atıfta bulunan `Plan yapmayın plan` adlı şarkısının sözleri ve `youtube.com`da yayınlanan klip tepkilere neden olurken, Türüt söz yazarı Ozan Arif`in "Bu türküye yükledikleri anlamlarla bizi aforoz etmeye çalışan Ermeni diasporası ile karşı karşıya kaldık. İnternet kullanan herkes böyle bir klip hazırlayabilir. Herkesin yapabileceği bir şeyle ilgili olarak ben hesap vereceksem o zaman işimiz var" sözleri üzerine açıklama yaptı.

Evinde İhlas Haber Ajansı`na açıklama yapan Türüt, iddialara üzerine, "Bu yapılanlar bize karşı linç girişimidir. Ben son birkaç yıldır, Karadeniz`de dönen oyunlara tepki vermek amacıyla böyle bir eser düşünüyordum. Ben aslında `Uyan` diye bir türkü yazmıştım. Bu Karadeniz`deki olaylara bir duyarlılık olsun diye. Daha sonra sanatçı dostum Ozan Arif`e söyledim. Ozan Arif de aklından böyle bir şey geçtiğini söyleyerek böyle bir parça hazırladı. Türkünün sözlerini çok beğendim. Hemen müziğini yaptım müziği de çok güzel oturdu. En çok ses getiren parçalardan birisi oldu. Benim 40 tane kellem olsa, 40`ını da kesseniz türküden geriye adım atmam" dedi.

Tüm kasetlerinde Karadeniz`de son yıllarda dönen olaylarla ilgili bir türkü bulunduğunu dile getiren Türüt, "Ben bir Karadeniz delikanlısı bir türkü insanı olarak buradaki olaylara işaret etmek istedim. Çünkü Karadeniz`de türlü dolaplar dönüyor. Misyonerlik faaliyetler yapılıyor" diye konuştu.

Bilgisayarı açmayı dahi bilmediğini söyleyen Türüt, bilgisayar kullanmadığını söz konusu klipi yapanları protesto ettiğini dile getirdi.

Klipi tasnif etmediğinin altını çizen Türüt, konuşmasına şöyle devam etti:

"Benim söylediğim türküyle klibin alakası yok. Orada `Beş para etmez` sözünün yanında bir yanda 30 bin kişinin katiliyle diğer yanda devlet büyüklerimizin resimleri konulmuş. Bunu tasnif etmem. Ayrıca meselenin bir Ermeni meselesi olarak gösterilmesini de kabul etmiyorum. Ayrıca burada şunu söylemek istiyorum, eğer ki bu olaydan dolayı benim gibi düşünen vatanını bayrağını seven Ermeni vatandaşlarımızın rencide olduysa onlardan da özür diliyorum. Onun dışında da başka kimseden de özür dilemem. Bizim için

Linç girişimi yapılıyor. Gazeteciler taraflı yayın yapıyorlar. Onlar önce adam olsunlar her şey okumakla olmuyor. Ben de çok yer gezdim dolaştım neyin ne olduğunu bizler de biliyoruz. Sokakta da kitap yüklü bir sürü eşek var. Avukatım gerekli işlemleri yapıyor. Ben de taraflı yayın yapanlardan davacıyım".

Ozan Arif`in Ankara`da yaptığı "Bu türküye yükledikleri anlamlarla bizi aforoz etmeye çalışan Ermeni diasporası ile karşı karşıya kaldık" şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak Türüt, "Bu açıklamaya kesinlikle altını çizerek katılıyorum" diyerek destek verdi. Türüt hakkında açılan soruşturmayla, "Göğsümüzü gere gere mahkemeye gideriz. 15 kere mahkemeye çıktım. 16.`sına da çıkarım" dedi.

Ünlü türkücü Türüt, gazetelerde yer alan "savcılara meydan okuyor" şeklindeki haberlere de sert tepki göstererek, "Ben orada savcılara yönelik herhangi bir söylediğim bir şey yok. Bu konuyla ilgili dava açan şahıslara yönelik açıklamalarım oldu" şeklinde konuştu.


Kaynak sayfaya pdf olarak bak

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
    Yazan
    Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
    Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de