Bu sayfayı yazdır

İsmail Türüt Ve Ozan Arif'in Dink Cinayetini Övmekten Yargılandığı Duruşma Ertelendi

05 Mar 2008

"Plan Yapmayın" şarkısı ile Hant Dink cinayetini övdükleri iddiasıyla türkücü Ozan Arif ve İsmail Türüt hakkında açılan davanın ilk duruşması İstanbul Sultanahmet Adliyesi`nde görüldü. Suçlamaları kabul etmeyen ve cinayeti övme gibi bir kastı olmadığını savunan Türüt, hakimin kendisini anladığını söyledi. Davanın çok iyi geçtiğini söyleyen Türüt, avukatının duruşmasındaki savunmasından çok etkilendiğini ve bir ara göz yaşlarını tutamadığını kaydetti. Dava bilirkişi heyetinin incelemesini tamamlanması için 5 Haziran 2008 tarihine ertelendi. Suç işlemediklerini söyleyen Türüt ve Arif, bu nedenle pişman da olmadıklarını söylediler.

Türkücü İsmail Türüt ve Ozan Arif`in "Plan Yapmayın" isimli parça ile Hrant Dink cinayetini övdüğü iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Sultanahmet Adliyesi 16. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görüldü. Duruşmaya İsmail Türüt ve Ozan Arif ile avukatları Ömer Yeşilyurt katıldı. Şarkıya klip yaparak görüntü paylaşım sitelerinde yayınladığı belirlenen üniversite öğrencisi Hakan Öztekin ise duruşmaya gelmedi. Duruşma sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Arif ve Türüt suçlamaları kabul etmedi.

"AVUKATININ SAVUNMASI TÜRÜT`Ü DURUŞMA SALONUNDA AĞLATTI"

Mahkemede daha önce verdiği ifadenin aynısını verdiğini belirten türkücü İsmail Türüt, suçlamaları kabul etmeyerek, kendilerine yönelik yargısız infaz yapılmaya çalışıldığını söyledi. "Plan Yapmayın" isimli türkü ile kamuoyunda kastedilen suçlamaları ima etmediklerini savunan Türüt, hakimin de kendisini anlayışla karşıladığını söyledi. Duruşmanın çok olumlu geçtiğini söyleyen Türüt, avukatının yaptığı savunma sırasında bir ara göz yaşlarına hakim olamadığını kaydetti. Türüt, "Çok iyi geçti. Daha önce verdiğimiz ifadenin aynısını verdim. Kastedilen gibi değil. Bunların anlamak istediğini değil de bizim anlatmak istediğimizi anlattık. Bazılarının anlamak istediği gibi değil bizim anlattığımız gibi oldu. Yargıçlar bizi anladı. .Avukat beyin konuşması beni çok duygulandırdı. Ağladım. " ifadesini kullandı. Türüt, basın mensuplarının "Pişman mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine, "Hayır pişman değilim, niye pişman olayım. Suç işlemedim ki pişman olayım" cevabını verdi.

Davanın ilk duruşmasının yapıldığını ve müvekkillerinin suç işlemek kastının olmadığını ifade ettiklerini belirten Türüt ve Ozan Arif`in Avukatı Ömer Yeşilyurt, müvekkillerinin ülke sevdası adına taraf olduklarını söyledi. Avukat Ömer Yeşilyurt, Türüt`ü ağlatan savunmasını ise şöyle anlattı: "Müvekkillerim daha iddianame hazırlanmadan bir takım medya mensupları tarafından yargısız infaz misali elektrik direğine asılmasından bahsettim. Türk yargısına olan güvenimizden bahsettim. Ülkemizde oynanan oyunlara karşı duyarsız kalınmaması gerektiğinden bahsettim.

"BÖLÜCÜ ARIYORLARSA MİLLET MECLİSİ`NE BAKSINLAR"

Kendilerine isnat edilen suçlamaları kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Ozan Aif ise, kendilerine bölücülük suçlaması yapılmasının hamaset olduğunu söyledi. Birilerinin taşlayacak put aradığını söyleyen Arif, " Ozan Arif ve İsmail Türüt ile bölücülüğü yan yana getirmek en basitiyle hamasetten başka birşey değildir. Ahmaklıktır. Biz suçluyu, suçu övme gibi maharetimiz yoktur. O özellikte olanlar Türkiye Büyük Millet Meclisi`ndedir, oraya müracaat edin. Ordalar. Beyler paşalar gibi sizlerin verdiği vergilerle de milletvekilliği yapıyorlar." şeklinde konuştu. Aleyhlerinde yazı yazan köşe yazarlarını da eleştiren Ozan Arif, "Keşke bu gün buraya onlar gelselerdi de onları görseydik burada. Ama daha yeni başladık. Bunların hepsinin hesabını soracağız." şeklinde konuştu.

Dava bilirkişi heyetinin dosyayı incelemesi için 5 Haziran 2008 tarihine ertelendi.


Kaynak sayfaya pdf olarak bak

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2023 Tüm Hakları Saklıdır