Üye Girişi

Üye Girişi

İsmail Türüt Ve Söz Yazarı Ozan Arif Olaylı Klip için Hakim Karşısında

05 Mar 2008

Karadenizli türkücü İsmail Türüt ve söz yazarı Ozan Arif`in, `Plan yapmayın plan` şarkısına Youtube`ta uyarlanan kliple ilgili yargılanmalarına başlandı. Suçu ve suçluyu övme kasıtlarının olmadığını söyleyen Türüt ve Arif, klibi yapan şahsı da basından öğrendiklerini belirtti. Karadenizli türkücü İsmail Türüt ve Ozan Arif hakkında `Plan yapmayın plan` şarkısının Youtube`ta uyarlanan klibi sebebiyle açılan davanın görülmesine başlandı. Sultanahmet`teki İstanbul Adliyesi`nde 16. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görülen ilk duruşmada, sanıklar İsmail Türüt, Ozan Arif olarak bilinen Arif Şirin, Zeynel Abidin Mutlu, Türüt ve Arif`in avukatı Ömer Yeşilyurt ile Mutlu`nun avukatı Yusuf Sur hazır bulundu.

Sanık İsmail Türüt savunmasında, kesinlikle suç işleme kastı olmadığını belirterek, "Suçu ve suçluyu övme kastımız yok. Ozan Arif yazdı, biz okuduk. Ancak yanlış anlaşıldı. Bu benim problemim değil. Şarkı sözleri bana geldiğinde hoşuma gitti, seslendirdim. Kesinlikle suç işleme kastım olmamıştır. Sanatımı icra ettim. CD ve kaset Kültür Bakanlığı`ndan zaten onaylıdır. Ozan Arif`i önceden tanırım. Kendisinden gerek ozan olarak gerek ise söz yazarı olarak faydalanmışımdır. Hakan Öztekin`i tanımam. Bu şahsı görmedim, yaptığı klipten de basından haberdar oldum. Herhangi bir ortak çalışmam söz konusu değil. Zeynel Abidin Mutlu`yu da tanımam. Sabıkam yok" dedi.

Arif Şirin ise savunmasında, bu memleketi sevenlerin bir bedel ödediğini düşündüğünü söyleyerek, suçlamayı kabul etmedi. Şirin, "Suç işleme kastıyla hareket etmedim. `Plan yapmayın plan` şiiri tamamen bana aittir. Tarafımdan yazılmıştır. Türüt`ü tanırım, çalışmalarımız olmuştur. Zeynel Abidin Mutlu ile Hakan Öztekin`i bu esere yaptığı klibi İsmail gibi olay medyaya yansıyınca öğrendim" diye konuştu.

Söz konusu klibi internetteki haber sitesinde yayınlayan Zeynel Abiden Mutlu da bu konuyu haber değeri olduğu için kullandığını ifade ederek, "Ancak basında çıkan olumsuz yorumlardan dolayı haberi siteden düşürdüm. Üzerime atılı suçu işlemek için hareket etmiş değilim. Amatör haberciyim. Youtube sitesinden klibi indirdim. Haber değeri taşıdığı için link verdim. 48 saat dolmadan da klibi geri çektim" şeklinde konuştu.

Türüt ve Arif`in avukatı Ömer Yeşilyurt, suçu ve suçluyu övme yönünde iddianame hazırlandığını, ancak ortada bir suç, suçlu ve bir yargı kararının olması gerektiğini söyledi. Bazı medya kuruluşlarının müvekkillerini `elektrik direğine astığını` belirten avukat Yeşilyurt, "Müvekkillerime basın yoluyla `faşist`, `şişirilmiş` balon dediler" ifadelerini kullandı. Müvekkillerinin duruşmaya gelip gitmesinin sorun olacağını da söyleyen Yeşilyurt, müvekkillerinin duruşmalardan muaf tutulmasını istedi.
Mahkeme heyeti, dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesi nedeniyle duruşmayı erteledi. Duruşma çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İsmail Türüt, daha önce verdikleri ifadenin aynısını verdiklerini kaydetti. Türüt, "Kastedildiği gibi başkasının, yazarların, aydınların anladığı gibi değil. Bu nasıl aydın ya ben `karanlık` mıyım? Bu aydınların anlamak istediği gibi değil. Biz mahkemede anlatmak istediğimizi anlattık. Her şey güzeldi. Avukatımızın konuşması bizi duygulandırdı. Ben pişman mişman değilim" dedi.

Ozan Arif de kendilerine isnat edilen suçları kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Ozan Arif, İsmail Türüt eşittir. Bölücülüğü yan yana getirmek demek hem hakametten hem de ahmaklıktır başka bir şey değil. Orada ifadede kullanılan suçluyu övme özellikleri gibi marifetlerimiz yok. Bu özellikleri olanlar daha çok TBMM`de bulunuyorlar. Oraya müracaat edin orda vardır. Suçu ve suçluyu övenler beyler paşalar gibi milletvekilliği yapıyor. İlk mahkemede suçları reddettik. Yargısız infaz yapan köşe yazarları keşke gelseydi. Türküde bu millete duyulan endişelerden başka hiçbir şey bulmanız mümkün değil. Yakıştırmadır. Bunun hesabını soracağız" diye konuştu.

Sanıkların avukatı Ömer Yeşilyurt ise "Onlar bu ülkenin sevdalısıdır. Mahkemede şunlardan bahsettim. Medya iddianame daha hazırlanmadan yargısız infaz yaptı. Bundan bahsettim. Karadeniz!de oynanan oyunlara duyarsız kalmamak gerektiğinden bahsettim, şehit askerlerden bahsettim. Daha bahsedeceğim. Bizi izlemeye devam edin. Şu an dosya bilirkişide" açıklamasında bulundu.


Kaynak sayfaya pdf olarak bak

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2024 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • GÜLE GÜLE VEHBİ!..
    Yazan
    Kara haber tez duyulur derler hep… Zaman, şartlar, veya kendi sıkıntılarımız hatta kendi canımızın derdine düşmemiz kara haberleri bile geç duyar hale getirdi bizi… Baksanıza benim güzel hemşehrim, benim yiğit kardeşim, değerli gönüldaşım, daha açıkcası ülküdaşım… Ülküdaşım… Alucra’nın Vehbi Usta’sı çekip gitmiş de onu bile geç duymuşum geç…
    Yazan Çarşamba, 12 Eylül 2018 06:46 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de