Üye Girişi

Üye Girişi

Bayrak Şairimiz Ârif Nihat ASYA'yı Rahmetle Anıyoruz

05 Oca 2014

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın” ifadesi, adeta deyimleşti, büyüklerin gençlere verdikleri nasihatların ilk cümleleri arasında yer aldı.

Türk edebiyatı, naatlarla doludur. Özellikle divan şairleri içerisinde çok sayıda ismin naat kaleme aldığı bilinmektedir. Lakin Arif Nihat Asya’nın naatı, 20. yüzyıla damgasını vurmuş, Türkçe’nin muazzam bir akışla kullanıldığı, duygulu ve coşkulu bir eser olmuştur. Bu sebepten ötürü, hâla, kandil gecelerinin, Ramazan aylarının ve manevi kıymet taşıyan vakitlerin dinlenen, sevilen, etkilenilen bir şiiri konumunda yer almaktadır.

Arif Nihat Asya, Adana’nın kurtuluş günü, bambaşka bir ruh halini yansıtmakta ve 5 Ocak’ta adeta bayram yapmaktaydı. “Bayrak şairi” ünvanını taşımasına veslie olan “Bayrak” şiirini de bu günde kaleme almıştı. Asya; yine bu günde, 5 Ocak 1975’te, Ankara’da vefat etti.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2019 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • NAMIYLA ANILAN YİĞİT, MUHSİN BAŞKAN!..
    Yazan
    Bir ata sözümüz vardır! “ Yiğit namıyla anılır..„ der. Aynen ata sözümüzde de belirtildiği gibi, bazı unvanlar bazı kişiliklere yapışır kalır adeta... Yapıştığı için yapışmaz! Yakıştığı için yapışır ve onları birbirinden koparamazsınız! Tıpkı Muhsin Başkan‘da olduğu gibi... O ülkücü gönüllerin Muhsin Başkanıydı... Meselâ benden beş yaş gençti, O Ankarada Ülkü Ocakları Genel Başkanı, ben ise Samsunda genç bir öğretmen olarak…
    Yazan Perşembe, 24 Mart 2016 21:12 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de