Üye Girişi

Üye Girişi

Ramazan Ayınız Mûbarek Olsun

08 Tem 2013

Ramazan ayı evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu günahlardan azat olma ayıdır. Müslümanların hasat mevsimi, Cenab-ı Allah’a kullukta sebat edenlerin mükâfatını alacağı bir aydır. Yüce Allah’ın tarifi ile“İnsanlara doğru yolu gösteren, hak ile batılın arasını ayıran, hidayet kaynağı Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu aydır’’

Kendisine erişip şartları haiz olanlara oruç tutmanın farz olduğu mübarek bir aydır. Ramazan ilahi isimlerden bir isim olarak oruç ayı, ilahi bir aydır. Kısaca ramazan; temizlik, yanmak ve keskinlik manalarına gelir.Bu manalardan maksat da günahların yanması ve ramazanın bizi Allah’a yaklaştırmasıdır. Ramazan ayının birinci özelliği, Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır.

Bunda üç mana vardır Kur’an, ramazan ayının kadir gecesi denilen mübarek bir gecesinde dünya semasına, Beyt-i Mamura bir defada bir bütün olarak indirilmiş daha sonra yirmi üç senede parça parça yeryüzüne indirilmiştir Kur’an bu ayda indirilmeye başlandı demektir. Hira Mağarası’nda “Yaratan Rabbinin adıyla oku”(2). Mealindeki ilk ayetin Peygamberimize inişi ramazan-ı şerifin kadir gecesindedir. Kur’an bu ayda inmiştir ve bu aya şeref vermiştir.

Kur’an’da ramazandan başka Allah tarafından övülmüş bir ay yoktur.

Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimiz de bu ayın hususiyetlerini şu şekilde anlatmaktadır: Ümmetime ramazan ayında beş şey verilmiştir ki, bunlar benden önceki hiçbir peygambere verilmemiştir.

1- Ramazan ayının ilk gecesi olunca Allah (c.c.) ümmetine (rahmet nazarıyla) bakar. Allah, bir kimseye rahmet nazarıyla bakarsa O’na ebedi olarak azap etmez.

2- Ramazan akşamlarında oruçluların ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.

3- Melekler her gün ve gece onlara istiğfar ederler, bağışlanmalarını dilerler.

4- Allah (c.c.) cennetine emredip; “Kullarım için hazırlanıp süslen, onların dünya meşakkatlerinden kurtulup benim yurduma ve ihsanıma istirahat için gelmeleri yaklaştı.”

5- Ramazanın son gecesi olunca, Allah hepsini bağışlar. Nitekim bir işte çalışan işçiler, çalışıp işlerini bitirince kendilerine ücretleri tam olarak ödenir, Buyurdu.

Bu vesileyle birlikte ramazan ayının milletimize, ülkemize ve bütün insanlık âlemine hayır , huzur ve barış, ölmüşlerimize rahmet ve mağfiret getirmesini, bizleri manevi yönden yüceltmesini, birbirimize karşı olan sevgimizi artırmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, Ramazanı şerifinizi tebrik ediyoruz.

Sayfa Yönetimi

(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2019 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • NAMIYLA ANILAN YİĞİT, MUHSİN BAŞKAN!..
    Yazan
    Bir ata sözümüz vardır! “ Yiğit namıyla anılır..„ der. Aynen ata sözümüzde de belirtildiği gibi, bazı unvanlar bazı kişiliklere yapışır kalır adeta... Yapıştığı için yapışmaz! Yakıştığı için yapışır ve onları birbirinden koparamazsınız! Tıpkı Muhsin Başkan‘da olduğu gibi... O ülkücü gönüllerin Muhsin Başkanıydı... Meselâ benden beş yaş gençti, O Ankarada Ülkü Ocakları Genel Başkanı, ben ise Samsunda genç bir öğretmen olarak…
    Yazan Perşembe, 24 Mart 2016 21:12 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de