Üye Girişi

Üye Girişi

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 95.Yıldönümü

28 May 2013

Şark dünyasında bir ilk olan, 28 Mayıs 1918 tarihli cumhuriyetin erdemi sayılabilecek ve o tarihlerde batı dünyasında gündemde olmayan kadınlara seçme ve seçilme hakkı yanında, laik ve demokratik hakların kazanılması,Azerbaycan halkının çağdaşlık konusunda bulunduğu yeri işaret etmektedir.

Mehmet Emin Resulzade, 28 Mayıs 1918’de kurduğu cumhuriyetin karakteristiğini şöyle tanımlar. ‘Cumhuriyetimiz, milli,demokratik devletçilik zemininde , medeni ve kendi geleceğini tayinde çağdaşlığı esas alır. Bu nokta-i nazardan, cumhuriyetimiz tarihteki ilk Türk Cumhuriyetidir.’

Milli Azerbaycan Cumhuriyeti, misak-ı milliyle kendini tescil ve ilan ederken, elde ettiği egemenlik üstünde hiçbir yabancı güç ve ideolojinin etkisini yerleştirmemiştir.
Bu karakter yapısı ve donanımıyla denilebilir ki; Milli Azerbaycan Cumhuriyeti çağdaş olması yönüyle evrensel bir yapıya sahiptir.

Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşlarının, Gence’de açtığı parlamento, tarih boyunca bulunduğu sorunlu coğrafyada, emperyalistlerin boyunduruğundan kurtulma yolunda verilen mücadelelerin en şanlısı olan ve 28 Mayıs 1918’den 114 yıl önce, Gence’de 30 000 Rus askerine karşı, ‘Ölmek var dönmek yok’ diyerek bir avuç güçle savaşarak Azerbaycan Türklerinin istiklalini, İran hanedanlığına tercih eden Kacar Türk soylu Cevat Han harekatının gerçek temelleri üzerine oturmuştur.

27 Nisan 1920’de Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşlarının kurduğu cumhuriyeti ortadan kaldırarak ona minnet borcuyla muhacereti uygun görenler ile Azerbaycan halkının hürriyetini elinden alanlar, bugün isimleri ve sembolleriyle tarihin derinliklerinde kaybolmuşlardır.

Mehmet Emin Resulzade’nin ortaya koyduğu milli ideoloji, 1990 tarihli şahlanışla yetmiş yıllık bir esaret zincirini kırarak milli egemenliğin önemini bir defa daha ortaya koymuştur.

Onun ‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez’ dediği ve muhacerette kutsal bir emanet olarak taşıdığı üç renkli bayrak dün olduğu gibi bugünde Azerbaycan Türklerinin umudu ve sönmeyen meşalesi olarak semalarda ebedi olacaktır.

Bu dilek ve temennilerle 28 Mayıs 1918 tarihli Milli Azerbaycan Cumhuriyetinin 95, yılını kutlarken, Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşlarını,bir kere daha saygı ve minnetle anıyoruz.

Sayfa Yönetimi

(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)
 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2019 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • NAMIYLA ANILAN YİĞİT, MUHSİN BAŞKAN!..
    Yazan
    Bir ata sözümüz vardır! “ Yiğit namıyla anılır..„ der. Aynen ata sözümüzde de belirtildiği gibi, bazı unvanlar bazı kişiliklere yapışır kalır adeta... Yapıştığı için yapışmaz! Yakıştığı için yapışır ve onları birbirinden koparamazsınız! Tıpkı Muhsin Başkan‘da olduğu gibi... O ülkücü gönüllerin Muhsin Başkanıydı... Meselâ benden beş yaş gençti, O Ankarada Ülkü Ocakları Genel Başkanı, ben ise Samsunda genç bir öğretmen olarak…
    Yazan Perşembe, 24 Mart 2016 21:12 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de