Üye Girişi

Üye Girişi

TÜRKÇE DİLİNİZE BATMASIN

05 Şub 2013

Mesela:

''Kol kırılır, yen içinde kalır.''

sözü ele alındığında ifade edilen; yaşanan tatsız bir olay da olsa alakadar kitle ve kişiler dışına taşınmasını engellemek için olayın örtbas edilmesi, saklanması ve gizlenmesidir!

Bu ise yaşanan olayın yaşandığı SADECE alakadar topluluk tarafından bildiği varsayımına dayanır.

Eğer yaşanan tatsızlık, yanlış, rezalet, kepazelik, rezillik, namussuzluk, ihanet veya her neyse herkesin gözleri önünde alenen yaşanıyorsa bu sözü kullanmak yanlıştır!

Bu durumda bu söz yaşanan olumsuzluğu örtbas ederek meşrulaştırmak manasına gelir ki, bu da kişiyi yaşanan tatsızlığın, yanlışın, rezaletin, kepazeliğin, rezilliğin, namussuzluğun, ihanetin veya her neyse onun failliğine ortak eder!

Türk'e yakışmaz,
Ülkücüye yakışmaz,
Müslümana yakışmaz,

Bu durumda ''Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır!'' diye bilinen ve bir rivayete göre Hz. Ali'ye ait oldu söylenen ifade daha doğrudur!

Sayfa Yönetimi
facebook.com/OzanArifTR

(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)

 
ozan-arif.ws | ozan-arif.net | ozan-arif.org | arif.info | © 2019 Tüm Hakları Saklıdır

Arif'çe

  • NAMIYLA ANILAN YİĞİT, MUHSİN BAŞKAN!..
    Yazan
    Bir ata sözümüz vardır! “ Yiğit namıyla anılır..„ der. Aynen ata sözümüzde de belirtildiği gibi, bazı unvanlar bazı kişiliklere yapışır kalır adeta... Yapıştığı için yapışmaz! Yakıştığı için yapışır ve onları birbirinden koparamazsınız! Tıpkı Muhsin Başkan‘da olduğu gibi... O ülkücü gönüllerin Muhsin Başkanıydı... Meselâ benden beş yaş gençti, O Ankarada Ülkü Ocakları Genel Başkanı, ben ise Samsunda genç bir öğretmen olarak…
    Yazan Perşembe, 24 Mart 2016 21:12 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de