Üye Girişi

Üye Girişi

Ârif Nihat ASYA'yı Rahmetle Anıyoruz

Yazan  Facebook Ozan Arif Hayranları

Bayrak Şairimiz Ârif Nihat ASYA, Aramızdan Ayrılışının 38.Yıldönümünde Rahmetle Anıyoruz.

Bayrak şairi olaran anılan Arif Nihat Asya 7 Şubat 1904 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi Yüksek Öğretmen Okulu’nda Edebiyat bölümünü bitirdikten sonra çok sayıda vilayette edebiyat öğretmenliği yaptı Şiirlerinde milliyetçilik vurgusunu hisli ve etkileyici

biçimlerde yansıttı Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor Bayrak Fetih Marşı gibi şiirleri Türk milletine mâloldu, 7’den 70’e, insanımızın dilinden düşmedi.

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın” ifadesi, adeta deyimleşti, büyüklerin gençlere verdikleri nasihatların ilk cümleleri arasında yer aldı.

Türk edebiyatı, naatlarla doludur. Özellikle divan şairleri içerisinde çok sayıda ismin naat kaleme aldığı bilinmektedir. Lakin Arif Nihat Asya’nın naatı, 20. yüzyıla damgasını vurmuş, Türkçe’nin muazzam bir akışla kullanıldığı, duygulu ve coşkulu bir eser olmuştur. Bu sebepten ötürü, hâla, kandil gecelerinin, Ramazan aylarının ve manevi kıymet taşıyan vakitlerin dinlenen, sevilen, etkilenilen bir şiiri konumunda yer almaktadır.

Arif Nihat Asya, Adana’nın kurtuluş günü, bambaşka bir ruh halini yansıtmakta ve 5 Ocak’ta adeta bayram yapmaktaydı. “Bayrak şairi” ünvanını taşımasına veslie olan “Bayrak” şiirini de bu günde kaleme almıştı. Asya; yine bu günde, 5 Ocak 1975’te, Ankara’da vefat etti.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)

Arif'çe

  • SİYASET VE YALAKALIK!
    Yazan
    SİYASET VE YALAKALIK! 1985 veya 86’nın başlarıydı. Benim vatanıma gelemediğim yıllardı. Başbuğumuz 12 Eylül’cü Mahkemelerin verdiği keyfi kararlarla 4 sene 7 ay içerde tutulmuş sora hürriyetine kavuşarak, Almanya’ya gelmişti.
    Yazan Pazartesi, 10 Eylül 2018 09:43 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de