Üye Girişi

Üye Girişi

NEREDE?...

Yazan  Galip Erdem

Şimdi nerede olduklarını, ne yaptıklarını bilmediğim delikanlılar! 'Fetih Marşı' şiirini çok severlerdi. O delikanlılar, büyük yürekli ama alçakgönüllü idiler. Yine de hiçbirisinin Fatihlik iddiası yoktu. Sadece Allah'a daha iyi kulluk edebilmenin, milletine daha çok hizmet vermenin yarışına girmişlerdi. İlimde, fikirde ve sanatta birer Fatihçik adayı olmanın hayalini kurmuşlarsa, KİM KINAYABİLİR?

Belki de aralarından gerçek Fatihler çıkacaktır kim bilebilir?

Bir zamanlar o delikanlıların birçoğunu tanımıştım. Her iki dünyada da şahitlik ederim:

OYUNA VE OYNAŞA AYIRACAK ZAMANLARI HİÇ OLMADI. DELİKANLILIĞIN YAŞLANINCA GÜLÜMSENEREK HATIRLANAN YARAMAZLIKLARINDAN BİLE UZAK KALDILAR. MİLLETLERİNİN SAADETLERİNİ, DEVLETLERİNİN YÜCELMESİNİ, BAYRAKLARININ DÜNYA DURDUKÇA HEP ÖYLE NAZLI NAZLI DALGALANMASINI HAYATLARININ GAYESİ SAYDILAR...

Mukaddesatına yabancılaşmış, güzelliklerini unutmuş bir neslin çocukları idiler. Yolun doğrusunu gösterecek büyükleri öyle azdı ki, içlerinden bazıları büyüklerine doğru yolu seçtirmenin ağır yükünü omuzlamaktan çekinmediler. O delikanlıları hayli zamandır göremiyoruz, acaba halleri nicedir?

O delikanlılardan her biri burçlara bayrak olacak kumaştan idiler.

Hep yükseklerde kalmayı ve hiç yere düşmemeyi çoktan hak etmişlerdi.

Kıymetlerini bilemedik.

Niçin görünmüyorlar? Gücendiler mi? Aramıza bir daha dönmeyecekler mi? Eğer böyle ise kaybımız çok büyüktür!

Gün gelecek o delikanlıları yine arayacağız ama artık kolay bulamayacağız.

Bizden şan istemediler, canlarını verdiler. Bizim hürriyetimiz için hürriyetlerini feda ettiler. Bizden sadece biraz sevgi biraz anlayış beklediler. Onu bile esirgedik.

Hep aynı soru beynimi kemiriyor: Fatihin İstanbul’u fethettiği yaştaki o delikanlılar, şimdi nerdeler, ne yapıyorlar? Yoksa atalarından işaret aldıkları gün yürüdüler de arkalarından kimse gitmediği için çok mu uzaklara düştüler?

O delikanlıların bazılarının yerini biliyorum. Ulubatlı Hasan ağabeylerinin yanındalar..."

GALİP ERDEM

(Kaynak: Facebook Ozan Arif Hayranları Sayfası)

Arif'çe

  • BU GÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM!
    Yazan
    BU GÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM! Bugün dedi isem 31 Ağustos anlamayın! Hemen kısaca izah edeyim; Benim kimliğimde doğum tarihi olarak '10 Haziran 1949' yazılı. Babam doğduğumdan kim bilir kaç sene sonra nüfus kâğıdımı çıkartmaya gidince,Alucrada‘ki zamanın nüfus memuru kim ise böyle bir tarih yazmış.
    Yazan Çarşamba, 30 Ağustos 2017 23:37 Devamını oku...
Arif'çe

 


"Bir Devrin Destanı" isimli
şiirkitabının 3. baskısını
TÜRK KİTAP EVİ'nden temin edebilirsiniz.Münchener Str. 13 | 60329 Frankfurt am Main
+49 69 250506

www.turkkitap.de